סוגי אוזניות מומלצות עבורכם

מבין כל הגאדג’טים היומיומיים המשפיעים על חיינו האוזניות נמצאות גבוה בראש הרשימה. אנחנו רצים איתם, לובשים אותם במשרד, הן הפכו לאביזר חובה בתחבורה ציבורית ואי-אפשר לעבור טיסה בלי זוג אוזניות. חלקנו אפילו אוכלים וישנים עם האוזניות. כל זה אומר שזוג אוזניות טובות משפרות את איכות החיים שלנו, ואוזניות לא כל כך טובות, לא כל כך.

לאחר שהבנו שאוזניות הן אביזר משמעותי בחיינו, אנו רוצים לבחור את האוזניות הטובות ביותר עבורנו.
איך נעשה זאת? על ידי התאמה של סוג האוזניות לאופן השימוש שלנו בהן. סוגי האוזניות נבדלות לא רק בגודל, באיכות ובמחיר שלהן אלא גם בתכונות הייחודיות שלהן לשמש אותנו למטרה ספציפית.
בואו נעשה קצת סדר בסוגי האוזניות וההבדלים העיקריים ביניהן.

סוגי אוזניות אלחוטיות

כמו שכבר אמרנו סוגי אוזניות נבדלות אחת מהשנייה במותג, במחיר, בצורה, במשקל ובאיכות. וכיום הצטרפו לפרמטרים האלו עוד פונקציות כמו ביטול רעשים (noise-cancelling), אלחוטיות אמיתיות (True wireless), שליטה קולית ועוד. כמובן שככל שהבחירה רחבה יותר כך טווח המחירים רחב יותר.
קל מאד ללכת לאיבוד בכל השפע הזה אך מהו הסכום הנכון? האם יקר יותר בהכרח טוב יותר? (אם תשאלו אותנו, לאו דווקא) ומה ההבדל בין סוגי האוזניות השונים?

ראשית, בואו נתחיל עם היסודות ונסתכל על סוגי האוזניות העיקריות. אתם בטח כבר מודעים לאלו ואם לא, המשיכו לקרוא. נעבור על כמה מהיתרונות והחסרונות של כל סוג של אוזניות כדי שתבין איזה מהם יתאים לכם ביותר. ראוי להזכיר שתמיד יש חריגים לכללים ולכן היתרונות והחסרונות הללו חלים על רוב, אך לא על כולם.

אוזניות בתוך האוזן (In-ear)

האוזניות מהסוג הראשון הן גם הקטנות ביותר, ולהן יש שתי צורות: כפתוריות המכונות (Ear-Buds) הנתפסות מחוץ לתעלה בתוך האפרכסת. ומוארכות הנקראות (In-ear) המוחדרות לתעלת האוזן.
לכל אחת מהן יש את היתרון והחיסרון שלה. (לרוב ה- In-ear פחות נוחות אך מחזיקות באוזן ומבודדות טוב יותר). אוזניות אלו בעבר היו מגיעות עם חוטים ולאחרונה צמחה במהירות קטגוריה זו כאוזניות נטולות חוטים (Truly Wireless).

הטוב
קטנות וקלות, ניתנות לנשיאה בכיס ולא תופסות מקום.
מתיישבות טוב באוזן, לא מפריעות למשקפיים או עגילים באוזניים
מעולות לפעילות ספורטיבית
נשמעות טוב בהתחשב בדרייברים הקטנים שלהן.

הפחות טוב
ניתנות לאיבוד בקלות
יכולות לגרום לתחושה “פולשנית” ולגרום לאי-נוחות לאחר שעות של לבישה.
למרות שהן נשמעות טוב, עקב גודלן הן לרוב סובלות מהיעדר בס (בהשוואה לאוזניות מעל האוזן)

דרך אגב…
אם אתם רוצים אוזניות In-ear לאימונים חלק מהדגמים מגיעים עם תוספת המכונה “סנפיר” להתאמה ויציבות טובה יותר בתוך האוזן.
חלק אחר מהדגמים מגיעים עם תכונות חכמות כמו כפתורי שליטה בטאצ’ ועיצוב סימטרית המאפשר לענוד את אותה אוזניה בכל אוזן.
בנוסף כל הדגמים שלנו הן נטולות חוטים (True Wireless) ומגיעות עם מערכת חכמה לניהול שיחות טלפון, העברת רצועות השמעה, שימוש רק באוזנייה אחת ואף השתק מבלי צורך להוציא את הטלפון.

אוזניות קשת על האוזן

כפי שהשם מרמז, אוזניות על האוזן עוברות מעל הראש ונחות על גבי האוזניים.
אוזניות על האוזן הן בדרך כלל קטנות וקלות יותר מאוזניות מעל האוזן, והן נשארות על הראש שלך באמצעות לחץ ישירות על האוזניים, כמו מכסי אוזניים. אוזניות על האוזן מגיעות גם בגרסאות פתוחות וסגורות, אך ככלל, האוזן על האוזן תיתן צליל סביבתי יותר מאשר אוזניות מעל האוזן (כלומר, מבודדות פחות רעשי רקע וסביבה).

הטוב
אוזניות על האוזן הן הפשרה הטובה ביותר בין נטרול קולות העולם מסביב תוך כדי הכנסת צליל פנימה, מה שהופך אותן לאידיאלי עבור המשרד או חדר ההאזנה בבית שלך. דגמים רבים מתקפלים לחבילה ניידת קטנה ומסודרת, והן לרוב קלות יותר מאוזניות על האוזן.

הפחות טוב
תלונות אופייניות ממשתמשים לאוזניות מהסוג הזה הן לחץ רב מדי על האוזניים, כואב לאחר זמן מה של שימוש. הם נוטים ליפול כשמנענעים את הראש. צליל סביבתי כלשהו תמיד נכנס וגם המוזיקה “דולפת” החוצה מהן. הם צובטים את העגילים שהמשתמש עונד.

דרך אגב…
ישנם דגמים רבים ושונים בקטגוריה זו אשר כל אחד מהם מציע תכונות ייחודיות משלו, אך בסך הכל קטגוריה זו היא ככל הנראה הדינמית ביותר בכל הנוגע לכל זה. זה באמת מסתכם בהעדפה אישית בסופו של דבר – רבים יטענו במונחים של “איכות צליל” ו”נוחות” שכאן היא עניין סוביקטיבי.

אוזניות קשת מעל האוזן

אלו האוזניות הגדולות מבין שלושת הסוגים, אוזניות מעל האוזן מקיפות או מכוסות את האוזן (כמו כוסות רוח) ונשארות במקום על ידי הפעלת לחץ קל על גולגולת ועל הלסת העליונה במטרה לבודד קול. סגנון אוזניות זה הוא המודל המעולה להפחתת רעשים מכיוון שהם יוצרים סביבה אינטימית בינך לבין הצליל שאתה מאזין. הם מסוגלים מאוד להגביל את דליפת הרעש השומרת על הצליל אליו אתם מאזינים ומאפשרת גם את הצליל בסביבה הסובבת. אפשר להשיג דגמים מעל האוזן עם גב פתוח המאפשרים להם לנשום ולאפשר צליל פנימה והחוצה. עם זאת, בדרך כלל סגנון זה סגור כיוון שהם מעדיפים בשל ביטול הרעש הפוטנציאלי שלהם, בידודם ויכולת הצליל האיכותית שלהם.

הטוב
אוזניות מעל האוזן הן הסוג היחיד שמשאיר רווח בין האוזניים לרמקולי האוזניות. החלל הזה עושה את מה שאולם קונצרטים טוב עושה: עוטף אותך בצליל טבעי, תוך מתן תחושת ריחוק בינך לבין הביצוע.
הן נוחות למדי, הכריות שלהן רכות ועטופות בחומרי דמוי עור מלטפים, והן אינן מפעילות לחץ על האוזניים עצמן, כלומר מתאימות במיוחד להאזנה ממושכת.

הפחות טוב
התלונות האופייניות לאוזניות מעל האוזן שזה: מגושם מדי. גדול מדי. קלסטרופובי. אי אפשר לשמוע את פעמון הדלת. האוזניים מתחממות בהן.
הן לא כל כך מתאימות לפעילות ספורטיבית כי מזיעים בהן והן כבדות יותר.

דרך אגב…
למרות שאלו האוזניות הגדולות ביותרבקטגוריה  הן לרוב מגיעות עם אפשרויות קיפול ונרתיק נשיאה ייעודי עבורן.
כמו הדגם Xfree Go שלנו, המאפשר לאוזניות להתקפל לתוך קייס נשיאה נוח השומר עליהן.
זה שדגמי אוזניות “מעל האוזן” הן הגדולות ביותר וזה לא בהכרח דבר רע, זה אומר שהצליל גדול יותר (כלומר, הדרייברים) וחיי הסוללה ארוכים יותר.
למשל, הדגם Xfree Tune של האוזניות שלנו בעל חיי סוללה של 40 שעות ניגון!

לאחר שהכרנו את סוגי הצורות העיקריות שיש באוזניות, נצלול מעט פנימה יותר לתכונות הקיימות כמעט בכל צורה של אוזניות.

על מה עוד לשים לב?

אוזניות גב פתוח / גב סגור

זו תכונה המאפיינת בעיקר אוזניות מעל האוזן.
ומה שהיא אומרת במילים פשוטות – האם גב האוזניות אטום לאוויר וסאונד או לא.
גב פתוח מאפשר כניסה ויציאה של צליל אל תוך האוזניות, דבר המאפשר להן להישמע טבעיות יותר, כמו רמקולים (אגב רמקולים, כבר ראיתם את מבחר הרמקולים שלנו?) הרבה אוזניות אולפנים מתהדרות  בתכונה זו. הדבר פחות מתאים כאשר יש רעש מהסביבה, כי הן לא חוסמות אותו כלל. ובנוסף לזה גם הצליל מתוכם דולף החוצה, אז אם אתם משתמשים באוזניות במשרד יש מצב שכולם מסביבכם ישמעו את מה שאתם שומעים.

אוזניות גב סגור לעומת זאת אוטמות את רעשי הסביבה ומאפשרות לצליל לנוע רק בכיוון אחד- האוזניים שלכם. אך פה גם החיסרון שלהן, לא נכנס אוויר- גורמות להתחממות של האוזניים וחווית הסאונד יותר מנותקת ופחות סביבתית כמו בהופעה.

אוזניות מבטלות רעש

אז נכון שאוזניות עם גב סגור אוטמות את רעשי הסביבה אך ביטול רעש כזה נחשב ביטול פסיבי.
כשמדברים על אוזניות מבטלות רעשים (או מסננות רעשים) מדובר על אוזניות עם רכיבים פעילים (אקטיבים) המבטלים את רעשי הסביבה באמצעות מדידת רעש הסביבה ושידור גל קול בתדר נמוך, המנוגד לרעש הסביבה ומשתלב בתוכן האודיו שהמשתמש שומע.
אוזניות כאלו טובות לאנשים הנמצאים בסביבה הומה ומאד רועשת שאוזניות גב סגור רגילות לא מספיקות על מנת לבודד את הרעש לחלוטין. שימוש נפוץ מאד לאוזניות מבטלות רעש הוא בטיסות, משום שהן יעילות במיוחד בנטרול רעשי מנוע.
אוזניות עם ביטול רעשים טומנות בתוכן גם חסרונות כמו צריכה מוגברת של חשמל, התערבות אלקטרונית באיכות הקול ופגיעה ב”נקיון” הסאונד המקורי. בידוד המשתמש מרעשי הסביבה יכול אף להוות סכנה ממשית למשתמש במצבים כמו חציית כביש. לכן ברוב האוזניות מבטלות הרעשים ניתן לכוון את פונקציית ביטול הרעש או אף לכבות אותה. כמו למשל באוזניות מבטלות הרעש שלנו המאפשרות לכבות ולהדליק את פונקציית ביטול הרעשים בלחיצת כפתור.
אתם יכולים לקרוא עוד לגבי טכנולוגיית ביטול הרעשים והמקור שלה כאן.

לא פחות חשוב...

אז איך לבחור אוזניות?

לאחר שהבנו מה הם סוגי האוזניות העיקריות נעבור לשאול את השאלות שיעזרו לנו להבין מה האוזניות הטובות ביותר עברנו.
השאלה העיקרית היא…

מה אופן השימוש באוזניות?

המטרה לשמה אנו רוצים את האוזניות תקבע בצורה המיטבית את האוזניות המתאימות לנו ביותר.
האם אנו נשתמש באוזניות בעיקר בזמן נסיעה בתחבורה ציבורית? או שדווקא בבית?
האם אנחנו מתכננים לעשות פעילות ספורטיבית והאוזניות ישמשו אותנו במהלכה? או שנעביר איתן שעות במשרד? אוזניות שונות יהיו טובות במצבים שונים ולכן ההמלצה שלנו היא להתאים את האוזניות לסוג הפעילות. למשל, לפעילות ספורטיבית עדיף אוזניות בתוך האוזן ועדיפות שהן יהיו אלחוטיות אמיתיות ועם “סנפיר” העוזר לשמור אותן במקומן כמו Flybuds 3. אם אתם מרבים בנסיעות או נמצאים הרבה במקום רועש אז כנראה תעדיפו אוזניות מבטלות רעש כמו QuietPlus.

אל תדאגו, זה בסדר גם אם אתם לא יודעים מה יהיה השימוש העיקרי שלכם באוזניות, במקרה כזה נמליץ על אוזניות מעל האוזן בעלות שמע נהדר המאפשרות להשתמש בהן למגוון רחב של פעולות, למשל אוזניות Xfree Go.

לרוב השאלה השנייה שיש לשאול את עצמנו בעת בחירת אוזניות היא מה מסגרת התקציב?

כי במרבית המקרים התקציב הוא שיגביל אותנו בסוג האוזניות ובאיכותן.
אך עם טריביט זאת כלל לא בעיה! אצלנו כל האוזניות הן במסגרת התקציב! וכולן באיכות פרימיום! הן של הסאונד והן של ההרכבה. איכות הסאונד שלנו עומדת יפה מאד בתחרות מול מתחרים הנמכרים במכיר הכפול מאיתנו. וזאת לא רק אנחנו אומרים.
אצלנו אתם יכולים להתאים את האוזניות לסוג הפעילות העיקרית שלכם ואפילו לרכוש שני זוגות, כל אחת לפעילות אחרת, במחיר של זוג אחד של המתחרים.

מקווים שהסקירה עזרה לכם לבחור את האוזניות הטובות ביותר עבורכם, כי כמו שכבר הבנתם אוזניות הן אביזר חובה לחוויית האזנה אישית. אך אם תרצו לחלוק את המוזיקה שלכם עם אחרים נמליץ דווקא על רכישת רמקול נייד, לחוויית שמיעה קבוצתית אידיאלית.